O dietach

W zdrowym ciele…. czyli jak jeść, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem (i być szczęśliwym)? 1

W zdrowym ciele…. czyli jak jeść, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem (i być szczęśliwym)?

Zdrowe odżywianie, czyli ciało i mózg w formie

Aby żyć, musimy jeść, dostarczać organizmowi składników odżywczych, witamin i minerałów, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Pomimo codziennie spożywanych posiłków u wielu osób nie tylko występują niedobory konkretnych witamin i składników mineralnych, ale również zaburzenia pracy wielu organów. Jest to uwarunkowane niewłaściwie zbilansowaną dietą i nieświadomym wyborem produktów.

Jedzenie to energia, której potrzebuje nasze ciało i umysł. Aby mózg mógł pracować wydajnie, musi otrzymać dużą porcję energii pochodzącej z wartościowych produktów. Zdrowe odżywianie to również mniejsze ryzyko chorób, czego przykładem jest m.in. poprawa kondycji układu sercowo-naczyniowego dzięki dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z omega-3 i omega-6. Dobre nawyki żywieniowe są również widoczne na naszej skórze, paznokciach i włosach. Niedobory objawiają się szarością skóry, łamliwością paznokci i nadmiernym wypadaniem włosów. Kiedy nasz organizm jest pozbawiony toksyn, w czym pomaga regularne jego oczyszczanie, czujemy się lepiej, co przekłada się na nasze pozytywne nastawienie do świata i dobre samopoczucie. Aby poznać zasady diety oczyszczającej i lepiej zadbać o swój organizm, warto jest zdecydować się na turnusy warzywno-owocowe, które są dobre zarówno dla osób początkujących, jak też regularnie stosujących detoks organizmu.

Te produkty Twój organizm uwielbia

Twój organizm potrzebuje przede wszystkim zbilansowanej diety, bogatej w węglowodany, białko i tłuszcze. Nie może w niej też zabraknąć witamin i minerałów, które odpowiadają za pracę wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Zdrowe odżywianie to nie tylko powszechnie znane produkty, jak ryby bogate w kwasy omega-3 i witamina B12, poprawiające kondycję mózgu czy też mięso jako porcja białka i warzywa liściaste jako źródło kwasu foliowego i witaminy K. Poznaj produkty mniej znane, obecne w menu turnusów oczyszczających, które mają szansę już niedługo na stałe zagościć na naszych talerzach.

  • Kombucha: fermentowany napój na bazie czarnej lub zielonej herbaty, z dodatkiem cukru. Jest źródłem witamin z grupy B i witaminy C. Zawiera takie składniki mineralne, jak cynk, magnez, wapń, żelazo i miedź, a także bogactwo aminokwasów. Kombucha wspomaga oczyszczanie krwi i pracę wątroby, zmniejsza zmęczenie, uspokaja i działa kojąco na układ nerwowy. Ponadto poprawia wygląd skór, włosów i paznokci oraz obniża poziom złego cholesterolu.
  • Majonez wegański: to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, D, E i K. Do przygotowania majonezu wegańskiego potrzebujemy aquafaby, soku z cytryny, płatków drożdżowych, musztardy, soli czarnej oraz oleju roślinnego lnianego lub rzepakowego. Olej rzepakowy zawiera nienasycone kwasy w doskonałych proporcjach kwasów omega-3 (9,8%) do kwasów omega-6 (20,6%). Olej lniany z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
  • Zakwas z buraka: jest w 100% naturalnym napojem probiotycznym. Jest efektem naturalnej fermentacji buraków. Kiszonki są źródłem witamin niezbędnym do wzmocnienia organizmu, a także bardzo dobrze wpływają na oczyszczanie go z toksyn. Więcej o ich zaletach dowiesz się z artykułu „Za co kochamy kiszonki„.
  • Żur owsiany: postawą żuru jest zakwas, do wykonania którego używamy mąki żytniej, razowej lub owsianej. Żur owsiany łagodzi poziom cholesterolu, opóźnia wchłanianie tłuszczów, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, stymuluje układ immunologiczny oraz poprawia funkcjonowanie jelita grubego.

Zdrowie serwowane na talerzu to najlepsze, co możesz podarować swojemu organizmowi. Jak i co jesz, decyduje o tym, jak wyglądasz, jak się czujesz i jak Twój organizm radzi sobie z niekorzystnym wpływem czynników środowiskowych.

Twój organizm Cię potrzebuje…i Twoich dobrych żywieniowych wyborów.

Udostępnij