O dietach

Jak prowadzić eko życie i czy to w ogóle możliwe? 1

Jak prowadzić eko życie i czy to w ogóle możliwe?

Kluczem jest wypracowanie nowych nawyków – zadbaj o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Zainteresowanie stylem życia zero waste jest jednym z aspektów towarzyszących eko życiu. Zbuduj zatem nowe otoczenie, dając dobry przykład swoim postępowaniem. Zastanawiasz się w jaki sposób? W tym artykule damy Ci kilka wskazówek.

„Posprzątaj” w swoim organizmie

Pierwszym krokiem w walce o eko świat jest oczyszczenie siebie. Detoks własnego ciała, a dalej prowadzenie eko życia, diametralnie zmienia perspektywę. Pozwala to także zrozumieć, dlaczego środowisko naturalne potrzebuje właśnie takiego „eko podejścia”.

W pozbyciu się tego, czego Twój organizm nie potrzebuje, pomoże Ci dieta oczyszczająca – bazująca na warzywach i owocach, a także świeżych ziołach. Będzie to również dobry początek nauki nowych nawyków, np. dotyczących ograniczenia produkcji śmieci (plastikowych pojemników czy butelek).

Dieta oczyszczająca pozwoli Ci oczyścić organizm z toksyn, wszelkiego rodzaju pestycydów, chemikaliów i metali ciężkich, które znajdują się w powietrzu, ale też w jedzeniu, które mniej lub bardziej świadomie spożywasz. To z kolei pomoże Ci zrozumieć, jak niekorzystnie wpływają one na Twój organizm i środowisko. Poprawi się też Twoja odporność oraz wygląd Twojej cery. Zregenerujesz się, co przełoży się na większe pokłady energii. Otworzy Ci się umysł, inaczej zaczniesz postrzegasz świat wokół siebie. Więcej o korzyściach detoksu sokowo-warzywnego przeczytasz tutaj.

Dieta oczyszczająca to dopiero początek kreowania Twojego nowego eko życia. Jest ona kluczowa przede wszystkim dla zrozumienia, dlaczego tak ważne są zmiany dla ludzi i środowiska, jak wiele możemy zrobić dobrego, ograniczając produkcję śmieci, rezygnując ze złych nawyków i korzystając z tego, czym obdarowuje nas Matka Natura.

Zero waste, czyli sprzątamy świat

Kiedy już zrobisz porządek w swoim najbliższym środowisku, w swoim ciele i organizmie, możesz wziąć odpowiedzialność również za świat, w którym żyjesz. Wielu osobom wydaje się, że wyhodowanie i wytworzenie czegoś samemu praktycznie od podstaw jest niemożliwe. Trudno zrezygnować z plastiku, kiedy tak dużo produktów pakowanych jest w ten sposób. Ludzie praktykujący styl zero waste udowadniają jednak, że wodę można pić ze szklanej butelki wielokrotnego użytku, a chleb pakować i przechowywać w bawełnianej torebce i tym samym wyraźnie ograniczyć produkcję śmieci.

Zero waste to styl życia, który zakłada brak marnowania (w domyśle brak śmieci), a więc również rezygnację ze wszystkich jednorazowych opakowań. Społeczeństwo jest prężnie działającą fabryką, produkującą odpady, które zanieczyszczają środowisko, pozbawiają życia wiele istot żywych i wyraźnie zmniejszają powierzchnię terenów zielonych. Jak więc wdrożyć w swoje życie teorię zero waste, aby zapobiec rozwojowi problemu?

 • Nie korzystaj z jednorazowych opakowań, wybieraj biodegradowalne i wielorazowego użytku.
 • Korzystaj tylko z tego, czego naprawdę potrzebujesz.
 • Segreguj odpady, wykorzystuj je ponownie, przetwarzaj, np. ze starej zasłony wykonaj pacynki dla dziecka.
 • Odpady organiczne przerabiaj na kompost oraz nawozy dla roślin.

 

Do stylu życia zero waste dążymy małymi krokami. Początkowo tylko ograniczamy produkcję śmieci, co jest zgodne z mniej radykalnym stylem less waste. Kolejne nowe nawyki nie wymagają od Ciebie dużego wysiłku, a z czasem będą przez Ciebie wprowadzane całkiem nieświadomie. Zacznij od less waste, dążąc do zero waste w miarę swoich możliwości, aby się nie zniechęcić i jednocześnie zwolnić tempo swojego (upływającego w zawrotnym tempie) życia.

Jak być eko?

 • Jedz nieprzetworzone produkty.
 • Kupuj mniej.
 • Wodę pij z własnej np. szklanej butelki.
 • Zrezygnuj z jednorazowych opakowań.
 • Na zakupy chodź z bawełnianą torebką.
 • Rób listę zakupów, nie marnuj jedzenia.
 • Kupuj lokalnie.
 • Ogranicz mięso i nabiał, warzywa i owoce sprzyjają Twojemu organizmowi i środowisku naturalnemu.
 • Pokochaj rower i piesze spacery.

Trzymamy za Ciebie kciuki. Powodzenia!

Udostępnij