O dietach

Na czym polega fenomen kombuchy? 1

Na czym polega fenomen kombuchy?

Żywa herbata, tajemniczy eliksir długowieczności, cudowny napój z Dalekiego Wschodu – to tylko niektóre określenia kombuchy. Jej nazwa pochodzi z Japonii i oznacza specjalną herbatę wytwarzaną z wodorostów. Znana jest w medycynie już od setek lat. Cieszy się niegasnącą popularnością także ze względu na swój orzeźwiający, musujący i lekko słodko-kwaśny smak.

Kombucha to grzyb herbaciany, który w procesie fermentacji zyskuje wiele cennych wartości odżywczych. Jego skład tworzą różnorodne szczepy drożdży i bakterii – żyjące ze sobą w symbiozie. Najczęściej spotykaną jest bakteria kwasu octowego. Kombucha spożywana w odpowiedniej ilości wykazuje dobroczynny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Cudowne właściwości grzybka herbacianego

Napój na bazie kombuchy bogaty jest w witaminy z grupy B, witaminę C, aminokwasy oraz kwasy organiczne – octowy, foliowy, szczawiowy, mlekowy, makowy oraz cytrynowy. Produktami ubocznymi procesu fermentacji są także cukry, a w tym: glukoza, sacharoza i fruktoza. Metabolizują się one do alkoholu oraz dwutlenku węgla.

Jedną z najważniejszych zalet zdrowotnych grzybka herbacianego jest poprawa trawienia. A to dzięki odpowiedniej florze jelitowej, która kolonizuje jelita. Enzymy sprawiają, że zbędne substancje szybciej opuszczają organizm, a składniki odżywcze zostają lepiej przyswojone.

Kombucha pozytywnie wpływa również na łagodzenie objawów alergicznych, migreny, bólu pleców i objawów menopauzy. Poprawia koncentrację i zwiększa poziom energii. Przyspiesza gojenie ran oraz opóźnia procesy starzenia. Pozwala się uspokoić i odprężyć.

Kombucha w kosmetyce

Ze względu na bogactwo cennych składników odżywczych kombucha wzbogaca formułę wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy i ciała. Można ją spotkać w kremach przeciwzmarszczkowych, nawilżających, wygładzających i rozświetlających. To także cenny składnik toników i płynów do demakijażu, peelingów oczyszczających, odżywek do włosów oraz preparatów zwalczających trądzik. Grzybek herbaciany działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz łagodząco.

Udostępnij