O dietach

Oczyszczamy organizm, czyli pora na detoks owocowo-warzywny! 1

Oczyszczamy organizm, czyli pora na detoks owocowo-warzywny!

Zanim podejmiesz się przeprowadzenia tejże diety na własną rękę, zobacz na czym polega tego typu detoks oraz jak odpowiednio się do niego przygotować.

Dieta oczyszczająca – z czym to się je?

Zacznijmy od tego, że w założeniu dieta owocowo-warzywna nie jest dietą odchudzającą. Post aktywuje procesy, w wyniku których spalana jest tkanka tłuszczowa, jednak można określić to przyjemnym „skutkiem ubocznym”. Głównym celem jest oczyszczenie organizmu oraz powrót do równowagi psychicznej.

Jakie produkty możemy zatem spożywać, aby dieta była skuteczna?

 • wszelkie warzywa, z naciskiem na niskoskrobiowe (np. marchew, pietruszka, seler, burak), cebulowe, kapustne, liściaste, psiankowate (np. papryka, pomidor) i dyniowate,
 • nieduży dodatek owoców niskocukrowych, np. jabłka, jagody grejpfruty,
 • zielone pędy roślin, np. natka pietruszki, pokrzywa, szpinak, trawa z pszenicy,
 • woda, herbata owocowa i ziołowa, wywar z warzyw, niesłodzony kompot, soki warzywne i owocowe.

Duży nacisk kładzie się na picie zielonych soków z przewagą warzyw w składzie. Zielone pędy roślin zawierają enzymy, które oczyszczają krew, dostarczają tlen i ułatwiają trawienie. Wszystkie warzywa i owoce można spożywać w stanie surowym, jak i po obróbce termicznej.

Co z kolei jest niedozwolone podczas tego typu diety oczyszczającej?

 • produkty spożywcze inne niż owoce i warzywa (również kasze, zboża i pieczywo),
 • kawa, alkohol, słodzone napoje, mocna herbata,
 • palenie papierosów i stosowanie używek.

 

Dieta owocowo-warzywna – kolejne etapy

Przy przeprowadzaniu detoksu często popełniany błąd to zbyt szybkie wejście w dietę oraz wyjście z niej. Niektórzy dość radykalnie podejmują decyzję o zmianie swojego stylu życia na lepsze. Oczywiście z całego serca to wspieramy, jednak należy podkreślić, że niezwykle ważne jest zachowanie kolejnych etapów diety. Dzięki temu organizm będzie gotowy na zmiany, które już niedługo w nim się wydarzą.

 1. Na kilka dni przed rozpoczęciem postu zrezygnuj z mięsa, nabiału, alkoholu i produktów, które Cię uczulają.
 2. W trakcie diety pamiętaj o umiarkowanej aktywności ruchowej.
 3. Na etapie wychodzenia z diety stopniowo wprowadzaj kolejne produkty spożywcze tak, by organizm miał czas na przyzwyczajenie się do nich.
 4. Na ostatnim etapie zakłada się powrót do spożywania pełnowartościowych posiłków, aktywności fizycznej oraz regularnych powrotów do kilkudniowego postu.

Warto zwrócić uwagę na to, jaką zalecaną długość powinna mieć dieta owocowo-warzywna. Jest to maksymalnie 6 tygodni. Dla wielu osób jest to jednak zbyt długo, dlatego można skrócić ten czas, podążając za potrzebami własnego organizmu. Dieta sokowa, choć oparta na takich samych składnikach, nie powinna jednak trwać dłużej niż 10 dni. Osoby niedoświadczone lepiej by zaczęły od 3 dni i przy kolejnych podejściach wydłużały ten czas.

Benefity zdrowotne

Oczyszczanie organizmu można przeprowadzać regularnie. Żyjemy w świecie, w którym w naturalny sposób przyjmujemy toksyny do organizmu. Szczególnie osoby żyjące w ciągłym stresie, palące papierosy, spożywające dużo tłuszczu powinny podejmować dietę oczyszczającą. Benefity jednak zauważą wszyscy, którzy zdecydują się na ten krok:

 • równowaga psychofizyczna,
 • poprawa wyglądu skóry i włosów,
 • redukcja wagi,
 • zmniejszenie apetytu na słodycze i cukier,
 • usunięcie toksyn z organizmu,
 • oczyszczenie krwi.
Udostępnij